Proč používat látkové pleny

VÝHODY LÁTKOVÝCH PLEN
 • Látkové pleny jsou pro dítě zdravější než jednorázové.  I když nás lákají mnohé reklamy k používání jednorázu, pokožka dítěte přichází do styku s různými ( ikdyž atestovanými) chemikáliemi obsaženými plence a to celé plenkovací období. Pokud používáte látkové pleny, přesně víte, v čem vaše dítě je. Děti se navíc v jednorázu mnohem více zapařují. Tím dochází k častějšímu opruzování a přehřívání pohlavních orgánů. I když jsou látkové pleny o něco objemnější než jednoráz, podporují správný vývoj kyčlí.
 • Látkové pleny jsou rozhodně levnější variantou. Je sice možné, že látkování (používání látkových plen) propadnete stejně jako my a budete je nakupovat jako zběsilý, přesto stále ušetříte. Jedna z mnoha výhod látkování je ta, že vám není líto vyměnit plenku po 10 minutách. Prostě přebalíte a víte, že dítě je v čistém a v suchu. Druhá strana by mohla oponovat, že časté praní je energeticky náročné, ovšem stále to cenově vyjde daleko lépe, než používání jednorázu. Navíc plenky můžete použít na další dítě/děti a pak už je úspora o to vyšší.  Pro příklad: za jednoráz zaplatíte na jedno dítě zhruba 28 000 Kč, výbava pro látkování vás vyjde zhruba od 5 000 - 12 000 Kč podle zvolené varianty přebalování
 • Látkové pleny jsou rozhodně ekologičtější.  S jednorázem vyprodukujete za celé plenkovací období zhruba 2,5 tuny odpadu, který se rozkládá stovky let. Pokud někdo opět argumentuje, že na vyprání spotřebujete vodu a energie, tak mu stačí odpovědět, že na výrobu jednorázových plenek je spotřeba energie a vody mnohem vyšší.
 • Látkové pleny jsou zábavnější. Výrobců látkových plenek je velké množství a každý se snaží odlišit buď hezkými vzory, tvary nebo materiálem. Je na vás, co pořídíte. Přebalování je o to veselejší.
 • Látkové pleny šetří čas. Je pryč období našich maminek, co vyvařovaly v hrnci a následně žehlily spousty plen. Moderní látkové pleny se nežehlí. Navíc většinu práce za vás zvládne pračka. Naopak nemusíte hlídat, kde je zrovna nějaká akce a jezdit pro jednoráz do obchodu.

 

VYSVĚTLENÍ POJMŮ

čč- klasická bílá čtvercová plena, nutná součást každé výbavy. Využijete ji buď na samotné přebalování, nebo na různé utírání, podkládání hlavičky a podobně. Možnosti skládání pleny na samotné přebalování jsou různé. Nejoblíbenější je sklad  tzv. novosklad a používá se hlavně pro malá miminka.

vv- vícevrstevná plena, která, jak název napovídá, je ušitá z více vrstev látky. Často prostřední vrstva obsahuje více vrstev než ty krajní. Používá se buď samos

prefold- odvozen z anglického slova a v překladu znamená v podstatě vícevrstvou plenu. V českém názvosloví se používá pro vícevrstvou plenu, která má po celé ploše stejný počet vrstev. Používá se buď samostatně nebo pro zvýšení savosti jiné pleny.

vkládací plena- jedná se o pruh látky obdélníkového tvaru z více vrstev. Slouží ke zvýšení savosti použité pleny.

separační plena- je tenká vrstva z různých materiálů (celulóza, viskóza, flís atd.), která slouží k zadržení nečistot (hlavně vaječiny). Také navozuje pocit sucha.

kalhotková plena- svým tvarem připomíná jednorázovou plenu. Zapíná se buď na suchý zip, nebo patentky. Mezi její výhody patří fakt, že má po stranách gumičky a tak lépe zachytí tekutou stolici. Kalhotková plena se dá dovycpat různým počtem vkládacích plen, podle toho, jak potřebujete zvýšit její savost.

noční plena- je typ kalhotkové pleny, kterou používají maminky na noc, když už děti v noci nepřebalují. Většinou je šitá ze savějších materiálů a bývá objemnější, aby se dala lépe dovycpat vkládacími plenkami.

chobotová plenka- je náš speciální typ kalhotkové pleny, která nemá suchý zip ani patentky. Zapíná se snappi sponkou. Dá se rozložit, a tak lépe schne. Navíc si ji můžete poskládat podle toho, zda máte chlapečka nebo holčičku.

svrchní kalhotky- se používají jako poslední vrstva. Zabraňují prosáknutí vlhkosti a nečistot na oblečení. Vyrábí se z různých materiálů. Svrchní kalhotky z PULu (polyuretanový zátěř) jsou nejspolehlivější variantou, co se týče zabránění prosáknutí nečistot a vlhkosti. Používají se zejména na denní přebalování.Flísové svrchní kalhotky jsou prodyšnější variantou, ale jsou objemnější a mohou pod tlakem provlhat. Proto se nehodí např. do autosedaček apod. Vlňáčky jsou kalhotky pletené nebo háčkované ze speciální vlny, která se po impregnaci lanolinem stává nepropustnou pro vlhkost. Jsou nejprodyšnější variantou, i když je jejich údržba o něco náročnější.

AIO- je zkratka z anglického „all in one“ neboli vše v jednom. Jedná se o plenku, která se skládá ze savé části našité na nepropustném PULu. Její používání se nejvíce podobá jednorázové plence. Je vhodná na rychlé přebalování zejména u doktora, na návštěvě, venku a podobně. Její nevýhoda je, že je většinou málo savá a u větších miminek může protékat.

kapsová plena- je druh AIO plenky, kde se vkládací plenky dávají do tzv. kapsy.

SIO- je zkratka z anglického „snap in one“ neboli sepnuté vše do jednoho. Savá část plenky se ke svrchním kalhotkám připíná na patentky, a tak na rozdíl od klasické AIO je možnost měnit pouze savé jádra plenky.

snappi sponka- je sponka, která se používá na zafixování skladu čč, vv nebo kalhotové plenky bez suchého zipu či patentek. Její životnost je při pravidelném používání cca půl roku. Poté ji doporučujeme nahradit novou z důvodu tupých zoubků

 

 

CO VŠECHNO POTŘEBUJETE?

 • kýbl s víkem na špinavé pleny
 • dva pytle, jeden větší, jeden menší na uchovávání použitých i čistých plen když jste venku nebo na cestách
 • alespoň 2 přebalovací podložky ať už na přebalování či větrání zadečku
 • 1-2 bambusové osušky na utření po koupání, či opláchnutí miminka
 • 2-3 žínky na jemné umytí pokožky
 • 1-2 ks snappi sponky10-20 ks látkových ubrouskůseparační pleny svrchní kalhotky
 • minimálně 4 ks svrchních kalhotek (2-3 z PULu plus flísáky či vlňáky na noc)
 • ideálně 25 savých systémů plenek (vv, kalhotkové, chobotové nebo kombinace) při praní jednou za dva dny bez použití sušičky.
 • Při používání čč na přebalování doporučujeme nejméně 50 ks.
 • vkládací plenky na zvýšení savosti - jejich počet závisí od zvoleného systému látkování
Pokud máte dotazy, či chcete pomoci s výbavou, napište na michaela@katyvbaby.cz

 

 

 

 

Zajímavý článek z novin :

JAK UŠETŘIT TISÍCE ZA DĚTSKÉ PLENY??

Jak můžete ušetřit za dětské pleny, které na začátku roku skokově zdražily tím, že přešly ze snížené do základní sazby DPH?

Nejprve byste si měli odpovědět na otázku, na čem vlastně chcete ušetřit. Na práci a času? Nebo na penězích? Pokud na financích, začněte uvažovat o nákupu látkových plen. Můžete díky tomu ušetřit až tisíce korun! Pořizovací náklady na látkové pleny jsou sice větší, ale celkově vás vyjdou levněji. V průbehu plenkového období vašeho dítěte totiž už pak utratíte jen minimum. Na druhou stranu musíte počítat s časem a námahou navíc při praní špinavých plen. Pokud se rozhodnete pro levnější variantu klasických čtvercových plen v kombinaci s nepropustnými svrchními kalhotkami, utratíte cca 5000 Kč. Ve výbavě byste měli mít alespoň 60 látkových plen a zhruba troje svrchní kalhotky. Připočítáme i pát rolí separačních plenek - 100 ks cca 150 Kč. Náklady na praní za tři roky spočítali propagátoři látkových plen na 3500 až 5000 Kč. Celkově vás to tedy vyjde na zhruba 10 000 Kč na jedno dítě.

V případě že chcete do svého dítka investovat o něco více a pořídíte mumoderní látkové pleny, musíte počítat s vyšší investicí, celkově vás to vyjde na 13 000 Kč..

Pokud používáte jednorázové pleny, utratíte za jedno dítě zhruba 18 000 Kč.

Už zde je jasná úspora. V případě že potřebujete plenky pro více dětí, můžete ušetřit až desetitisíce korun!!!!!! V případě dvou dětí je rozdíl mezi čtvercovými a jednorázovými plenkami až 21 tisíc korun

Pramen : Mediafax

 

Obrázek: zdroj: google obrázky

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.